Aktualizacja 23-09-2016

 

Gary Illyes podczas SMX East potwierdził, że w „najbliższym czasie”, a prawdopodobnie do końca roku, Google przeprowadzi aktualizację algorytmu Pingwin. Największe zapowiadane zmiany? Po aktualizacji algorytm będzie działał w czasie rzeczywistym. To zadniem eksperta Google przełoży się na wyższą jakość wyników wyszukiwania. Pingwin będzie w czasie rzeczywistym sprawdzał profil linków, konsekwencją tego będą częstsze i szybsze kary nałożone przez Google. Bez obaw, są również plusy: wszelkie działania mające na celu poprawę profilu linków będą uwzględniane w czasie rzeczywistym.

Jak przygotować się na aktualizację algorytmu?

Aby ustrzec się przed konsekwencjami zmiany algorytmu, należy przeprowadzić audyt prowadzonych działań SEO, w tym w szczególności, profilu linków przychodzących. Warto upewnić się, że  linki przychodzące do naszej witryny, zamieszczone są w miejscach tematycznych i wysokiej jakości. Należy unikać linków z systemów wymiany linków, profili na forach czy farm linków. Szczególną uwagę należy zwrócić na teksty kotwicy linków prowadzących do naszej witryn (zróżnicowanie, proporcjonalna ilość linków „brandowych” do pozycjonowanych fraz, czy fraz neutralnych).

Aktualizacja algorytmu a pozycje

Ostanie zmiany były bardzo dotkliwe dla polskiej sceny SEO. Wierzę, że po takich lekcjach, większość firm (choć nadal z takimi można się spotkać, również tymi dużymi), nie przedkłada pozycjonowania tanim kosztem i wysokim  ryzykiem, nad  jakość i bezpieczeństwo prowadzonych działań.

Tu warto przypomnieć choćby historię grupy Nokaut, która odnotowała straty po jednej z aktualizacji (więcej pod adresem: http://bit.ly/1RYgq5B).

Odrobina historii… Ku przestrodze

Ostanie aktualizacje algorytmu Google Pingwin*

  • 4 października 2013 – Pingwin 2.4
  • 17 października 2014 – Pingwin 3.0
  • ?? października 2015 – Pingwin 4.0 ?

Na jednym z for internetowych o pozycjonowaniu pojawił się 20 października temat, który może świadczyć o początku zmian. Link do tematu.

*Algorytm Google Pingwin  – algorytm Google odpowiadający za jakość linków przychodzących, innym algorytmem jest Panda odpowiadający za jakość treści na stronie.

Z ciekawostek

Ostania aktualizacja algorytmu Panda miała miejsce 17 lipca 2015, wpływ tej zmiany na wynik Google na giełdzie poniżej,

googlechart
Aktualizacja 23-10-2015:

W zagranicznych mediach pojawiły się wzmianki o ostaniach ruchach w wynikach wyszukiwania. Na ten moment nie wiadomo jaki to dokładnie algorytm działa na SERP. W portalu searchengineland.com Barry Schwartz opisuje możliwości jako połączanie aktualizacji Panda z innym algorytmem. Wahania te opisywane są również w portalu seroundtable.com jako Zombie Update.

advanced-web-ranking-october-1445518486

 

Aktualizacja 27-10-2015

Wynikami całego zamieszania okazał się nowy algorytm RankBrain. Algorytm oparty na sztucznej inteligencji. Tym samym Pingwin został oddalony prawdopodobnie do wiosny 2016 roku.

Wszystko wskazuje na to, że w połączeniu AI oraz algorytmu Panda w trybie „na żywo” może się okazać bardzo, bardzo ciekawe.

Aktualizacja 23-09-2016

Dzisiaj Google oficjalnie potwierdziło na swoim blogu (https://webmasters.googleblog.com/2016/09/penguin-is-now-part-of-our-core.html) wprowadzenie algorytmu Pingwin do głównego algorytmu wyszukiwarki. W konsekwencji algorytm ten będzie w czasie rzeczywistym dokonywał ocen linków prowadzących do strony. Oznaczać to może szybsze i częstsze nadawanie kar, ale również szybsze i łatwiejsze ich ściąganie. Google również podkreśla, że webmasterzy powinni skupić się na tworzeniu niesamowitych, zniewalający stron internatowych.  A sam Pingwin jest tylko jednym z ponad 200 czynników rankingowych.

 

Źródła:
https://moz.com/google-algorithm-change
http://searchengineland.com/google-confirms-the-real-time-penguin-algorithm-is-coming-soon-232093