Odpowiednio dobrane frazy kluczowe poprawią twoją pozycję w wynikach wyszukiwania. Jak jednak wytypować te najlepsze? Z pomocą spieszą planery słów kluczowych – narzędzia, które rozwieją twoje wątpliwości co do tego, na jaką frazę się zdecydować. Dziś kilka słów o tym, co warto wiedzieć o frazach kluczowych oraz o tym, jakie darmowe narzędzia mogą pomóc ci w ich wyszukiwaniu.

Słowa kluczowe – czym są? Definicje i typy

Słowa kluczowe to nie tylko pojęcie z zakresu SEO, a właściwie jego clou. Dzięki konkretnym słowom wpisywanym w wyszukiwarkę internetową twój potencjalny klient trafi właśnie na twoją stronę www. Znaczenie ma odpowiednie rozmieszczenie i dobór słów kluczowych. Nie jest tajemnicą, że im wyżej witryna pojawi się w wynikach wyszukiwania, tym większa szansa, że internauta kliknie w link.

Wyszczególnić można frazy kluczowe:

  • Ogólne (jedno, dwuwyrazowe, niezwiązane stricte z danym, poszukiwanym produktem lub usługą);
  • Brandowe (nazwa firmy);
  • Long-tail (złożone z więcej niż dwóch słów, precyzujące zapytanie).

 

Jak wybrać odpowiednie frazy kluczowe?

Zanim przejdę do polecenia narzędzi, które wykonają 3/4 pracy za ciebie chcę, żebyś pamiętał o kilku zasadach, jakimi rządzi się dobór fraz kluczowych. Nie wszystko warto powierzać maszynie!

Zastanów się nad swoją działalnością

Co robisz i które z produktów/usług w twojej działalności są najpopularniejsze, najbardziej wartościowe? Czasem warto zawęzić grono fraz w danym tekście do tych, które intuicyjnie traktujesz jako powszechne i znane.

Postaw na pozycjonowanie lokalne

Ogromna ilość produktów i usług jest poszukiwana przez klienta w jak najmniejszej odległości od jego miejsca zamieszkania. To powód, dla którego warto wykorzystywać pozycjonowanie lokalne -przykładowo, nawet, gdy fraza „warsztat katowice” ma mniejszą sumę wyszukiwań niż „warsztat”, stosując ją zwiększasz szansę, że ludzie z twoich okolic znajdą właśnie twoją firmę.

Zasugeruj się Google

Sprawdź, jakie sugestie ma dla ciebie Google – sprawdzaj w wyszukiwarce frazy, które wydają ci się odpowiednie i porównaj je z polecanymi przez wyszukiwarkę.

Sprawdź konkurencję

Wiele darmowych narzędzi (np. Semstorm) pozwala na sprawdzenie, jakich fraz kluczowych używa twoja konkurencja. To naprawdę cenna wiedza.

0

Planer słów kluczowych – propozycje

Niezbędnym narzędziem do sprawnego pozycjonowania będzie keyword tool, czyli planer słów kluczowych. Oto kilka z tych, które mogą ci się przydać:

1. Planer słów kluczowych Google

To najczęściej wybierany keyword tool w Polsce. Aby uzyskać do niego dostęp, musisz rozpocząć prowadzenie kampanii reklamowej. Wpisując do planera frazę otrzymasz informację o średniej, miesięcznej liczbie jej wyszukiwań, proponowaną stawkę za kliknięcie i wskazówki związane z konkurencją. Planer słów kluczowych Google odnosi się nie tylko do frazy, którą wpisałeś, ale i podobnych o wysokim potencjale pozycjonowania.

2. Übersuggest

To darmowe narzędzie, które podpowie ci, jakie frazy wpisywane są w wyszukiwarkę – i to w wielu, różnych językach. Wynik ma postać listy, którą możesz pobrać.

3. Senuto

Zdaniem wielu jest to jedno z najdokładniejszych narzędzi wspomagających planowanie fraz kluczowych. Wskazuje dokładne CPC, wyniki wyszukiwań z ostatnich 12 miesięcy. Senuto oferuje darmowy, 2 tygodniowy okres testowy.

4. Soolve

Narzędzie gwarantuje propozycje słów kluczowych opartych nie tylko na Google, ale i na Wikipedii, Amazonie, Youtube, Yahoo. To rozbudowany planer słów kluczowych i zdecydowanie sprawdzi się, gdy swoją działalność planujesz pozycjonować na szeroką skalę.

 

Słowa kluczowe: jakich błędów unikać?

Nawet stosując dobry planer słów kluczowych możesz popełnić błędy, które wpłyną na jakość samego pozycjonowania. Wystrzegaj się przede wszystkim:

Doboru niewłaściwych fraz

Ilość wyszukiwań ma znaczenie, jednak większą rolę gra to, by fraza oddawała charakter twojej działalności. Nie wprowadzaj klientów w błąd stosując słowa kluczowe, które nie są związane z twoją firmą. Inaczej na twojej stronie internetowej pojawią się przypadkowe osoby.

Zbyt wielu fraz kluczowych

Najlepiej jest zawrzeć daną frazę w tekście nie więcej, niż 10 razy – inaczej skuteczność twoich działań słabnie.

Gdzie umieszczać frazy, by były skuteczne?

Słowa kluczowe okażą się skuteczniejsze, gdy będziesz umieszczać je w:

  • Tytule strony,
  • W nagłówkach,
  • W treści strony,
  • W nazwie domeny,
  • W nazwach plików graficznych,
  • W anchorach.

 

Odpowiedni dobór fraz kluczowych to niezbędny element sprawnego pozycjonowania. Warto skorzystać z dostępnych w sieci narzędzi – zwłaszcza tych darmowych – by wspomóc widoczność strony w przeglądarce. Sprawdź działanie różnych planerów słów kluczowych i wybierz ten, który w przypadku twojej strony sprawdzi się najlepiej.