Google zdrowo namieszało. Ostatnie zmiany algorytmu wyszukiwarki ostro przetasowały wyniki wyszukiwania. Niektórzy wieszczą koniec pozycjonowania, inni spięli …, zreorganizowali działy SEO i odrzekli, będzie działać, ale… potrzeba CZASU i PIENIĘDZY.

Google wymaga

Potrzeba czasu i pieniędzy, bo Google stawia coraz wyższe wymagania. Skończyły się czasy radosnej partyzantki, kiedy linkowało się zewsząd i ile wlezie, a strona w TOP 10 wchodziła niczym… nóż w masło. Teraz wszelkie działania trzeba prowadzić z precyzją sapera. Jeden nieuważny ruch i strona spada w internetowy niebyt. Wyższe wymagania Google oznaczają:

  • wyłącznie naturalne linki prowadzące do strony,
  • kompleksową optymalizację serwisu,
  • i dużo unikalnego contentu.

Liczy się jakość, a…

… Jakość kosztuje

Czego potrzebujemy, żeby z sukcesem wypozycjonować witrynę? Wysokiej jakości contentu na stronie – nie tylko treści, ale również infografik i filmików. Im więcej unikatowych treści, tym większe szanse na pozyskanie dużej liczby odwiedzających stronę, a także wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Na wpływ i wagę wartościowego contentu dla widoczności witryny w wyszukiwarce, zwraca uwagę samo Google we wskazówkach dla webmasterów (więcej na temat przeczytać można tutaj).

Matt Cutts, czołowy inżynier Google, w swojej wypowiedzi również podkreśla znaczenie jakościowego contentu. Jego zdaniem linki prowadzące do strony odgrywają równie ważną rolę w poprawianiu widoczności serwisu w wynikach wyszukiwania.

Jakie linki pomogą wprowadzić witrynę w TOP 10?

W skrócie linki rekomendujące – udostępnienia naszych materiałów i linków do strony w mediach społecznościowych (zwłaszcza Google+, a także Twitter czy Facebook – (o tym, jak obecność w social media, może przełożyć się na widoczność w wyszukiwarce, przeczytasz w tekście Michała), wszelkie opinie na forach i w komentarzach pod branżowymi tekstami zawierające link prowadzący do naszego serwisu czyli de facto wszystkie działania z zakresu marketingu szeptanego i content marketingu, powinny przełożyć się na wyższe pozycje strony. Dobrym i sprawdzonym sposobem jest zamieszczanie wpisów o firmie w branżowych katalogach stron.

Czas to pieniądz

Google wymaga coraz więcej. Aby działania były skuteczne, strategia promocji witryny powinna być przemyślana i zróżnicowana. Dobrą praktyką jest ustalenie harmonogramu i stopniowa realizacja kolejnych etapów. Pozycjonowanie to działanie długofalowe. Na efekty trzeba poczekać.

Podjęcie intensywnych, agresywnych działań (zwłaszcza linkowania), może spowodować odwrotny od zamierzonego skutek – nałożenie kary przez Google w postaci filtra – co wiąże się z utratą pozycji.

Dlaczego tak drogo?

Pozycjonowanie to inwestycja długoterminowa. Zaplanowanie kompleksowej strategii to czas, wiedza i doświadczenie pracowników agencji. Niezbędny jest audyt i optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarki – bez tego ani rusz, strona ani drgnie.

Kosztowne jest przygotowanie wysokiej jakości treści – czasochłonny research, proces pisania, redakcja tekstu. Infografiki – dodatkowo zaangażowanie grafika. Publikacja przygotowanych treści na branżowych portalach (zamieszczających rzetelne informacje) często jest płatna. Zamieszczenie linku do strony w tematycznym katalogu o wysokim Page Rank`u – płatne, trzeba przygotować merytoryczny opis strony/firmy – znowu: czas i kasa. Czas, czas, kasa, kasa, czas. A czas to pieniądz.

Wiele agencji, w tym nasza, odchodzi od modelu płatności za efekt, nie dlatego, że wątpimy w skuteczności naszych przedsięwzięć, ale zwyczajnie potrzebujemy środków na prowadzenie efektywnych i długofalowych działań (przed Pandą i Pingwinem – zmianą algorytmu, sprawa była o wiele łatwiejsza, strona w trymiga trafiała do TOP10, a wydatki agencji poniesione na pozycjonowanie witryny klienta, szybko się zwracały).