seoorganiczneOrganiczne pozycjonowanie stron internetowych zwane również SEO (ang. Search engine optimization – SEO, Web Positioning) to szereg działań prowadzących do podwyższenia pozycji strony w naturalnych wynikach wyszukiwania wyszukiwarek.

Co zrobić aby strona internetowa znalazła się wysoko w wyszukiwarce ?

Na wstępie chciałem zaznaczyć iż każda wyszukiwarka internetowa posiada własny niezależny algorytm według którego działa. My na tym blogu skupiać będziemy się przede wszystkim na wyszukiwarce Google, która według ranking.pl na dzień dzisiejszy posiada 93% polskiego rynku wyszukiwarek internetowych.

Pozycjonowanie storn internetowych zawsze powinno rozpocząć się od przemyślenia strategi oraz wybrania najbardziej efektywnych słów kluczowych (o doborze słów kluczowych będziemy pisać w kolejnych działach).

Następną czynnością jaką powinno się wykonać to optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarki. W skład takiej optymalizacji powinny wejść przede wszystkim, optymalizacja tytułów strony (<titile>), nagłówków strony (<h1>, <h2> … ), optymalizacja treści strony poprzez odpowiednie nasycenie słowami kluczowymi (kwestią tą powinien zająć się SEO Copywriter) oraz optymalizacji linkowania wewnętrznego w tym w szczególności stworzeniem odpowiednich map strony, by ta była poprawnie indeksowana.

Pozycjonowanie

Kolejną rzeczą po przygotowaniu strategii kampanii pozycjonowania i optymalizacji witryny jest przystąpienie do pozycjonowania właściwego, które opiera się na pozyskiwaniu linków z innych stron tematycznych.

Czemu linki ?

Algorytm Google w dużej mierze oparty jest na systemie „głosowania” na witrynę. Głosy to linki z innych stron o odpowiednim anchor tekście (<a href=”adres”>anchor linka</a>). Linkowanie strony pozycjonowanej musi być odpowiednio rozłożone w czasie, tak aby przyrost ich był naturalny.

Na wartość „głosu” (linku), wpływa wiele czynników, takich jak: tematyczność, współczynnik Page Rank, wiek domeny, długość istnienia linku, anchor linku oraz umieszczenie linku na stronie.

Czy można pozycjonować samemu stronę ?

Często w wielu firmach uważa się, że jeśli posiada się informatyka to on powinien umieć pozycjonować strony internetowe i on powinien zająć się doprowadzeniem jej na pierwsze miejsca wyników wyszukiwania.

Prawda jest taka, że pozycjonować może każdy jednakże oprócz wiedzy na temat podstaw pozycjonowania ważne jest również doświadczenie, gdyż nieumiejętne próby pozycjonowania mogą doprowadzić do usunięcia strony w wyszukiwarki. A skutki takie mogą być nieodwracalne.