Jaka jest rentowność pozycjonowania? Jakie techniki są na czasie? Co odchodzi do lamusa? Ile zarabia się w branży? Na te, a także kilka innych pytań, udało się nam znaleźć odpowiedź dzięki współpracy i zaangażowaniu użytkowników Forum PiO – Pozycjonowanie i Optymalizacja oraz wsparciu Badanieinternetu.pl. Wynikami dzielimy się z Wami w raporcie „Branża SEO 2014”.

Eksperckiego komentarza udzielili nam: Cezary Lech, organizator konferencji Search Marketing Week, Bartosz Góralewicz, rozpoznawalny nie tylko na polskim SEO podwórku, bracia Makaruk – Jakub i Michał, których chyba nikomu w branży nie trzeba przedstawiać. My też rzuciliśmy okiem na wyniki – spostrzeżeniami podzielił się Michał Wiercimok, nasz głównodowodzący ;)

Raport: Branża SEO 2014

Raport: Branża SEO 2014

 >>>>>> CZYTAJ RAPORT: BRANŻA SEO 2014 <<<<<<

Na własny rachunek, freelance, agencja

Gdzie pracują pozycjonerzy i spece od marketingu internetowego? Większość, ponad połowa uczestników badania, wybrała pracę na własny rachunek – czy to zakładając firmę, czy prowadząc działania jako freelancer. W branży dominują panowie. 89 proc. ankietowanych to mężczyźni.

W młodości siła – tak mogłoby brzmieć hasło branży SEO, przeszło połowa uczestników badania, nie przekroczyła 30 roku życia. Mimo, że młodzi, jesteśmy doświadczeni, ponad 50 proc. respondentów, przyznało, że posiada przeszło 5-letnie doświadczenie w branży. Ok, przejdźmy do konkretów…

Ile zarabia się w branży? Umowa o pracę? Mała czy duża agencja? Ciekaw szczegółów? Zajrzyj do raportu „Branża SEO 2014”.

Czy pozycjonowanie się opłaca?

Google ZOO: Pingwin, Pandy, w mniejszym stopniu Koliber, zmiany algorytmu wyszukiwarki sprawiły, że na branżę SEO padł blady strach. Wiele agencji nie przetrwało zmian i próby czasu, a specjaliści zawyrokowali „śmierć pozycjonowania”. Czy naprawdę jest tak słabo? Niemal jedna trzecia respondentów oceniła, że rentowność pozycjonowania wynosi nieco ponad 40%.

Jakub Makaruk, współtwórca i administrator Forum Pozycjonowanie i Optymalizacja, z branżą SEO/SEM związany od 2004 roku, optymistycznie patrzy w przyszłość : Pozycjonowanie, póki co, trzyma się dobrze, a wieszczona śmierć jest tak samo odległa, jak parę lat temu. I stan ten się utrzyma dopóki będą działać wyszukiwarki. Ale przyszłość moim zdaniem należy w głównej mierze do Inbound Marketingu, którego SEO jest integralną częścią.

Biały, czarny czy szary?

A Ty jaki kapelusz przypisałbyś sobie? Biały kapelusz zakłada jedna piąta pozycjonerów, korzystają wyłącznie z technik rekomendowanych przez Google. W czarnym kapeluszu pozycjonuje 12,5 proc. respondentów, z nadzieją, że uda im się przechytrzyć giganta z Mountain View. 63% ankietowanych, przyznało, że stosują techniki White i Black Hat SEO jednocześnie.

Z jakich technik korzystają pozycjonerzy? Jakie działania wdrażają? Więcej informacji znajdziesz w naszym raporcie.

W którą stronę zmierza SEO?

Koniec pozycjonowania, teraz tylko linki. Będzie tak, jak jest. Fifty-fifty: pozycjonowanie + linki sponsorowane. Przyszłość należy do Content Marketingu. Co na ten temat sądzą eksperci? Odpowiedź w naszym raporcie.

>>>>>> CZYTAJ RAPORT: BRANŻA SEO 2014 <<<<<<

Zdjęcia ekspertów  Silesia SEM