Grupa docelowa – Planuj, by mądrze pozyskać klienta

Jak przeprowadzić skuteczną kampanię marketingową inwestycji deweloperskiej? Po pierwsze skup się na odbiorcach. Zastanów się, kto tak naprawdę, może kupić mieszkanie od Ciebie. Rozpoznanie i precyzyjne określenie grupy docelowej, pozwoli kierować lepiej spersonalizowane reklamy, zmniejszyć koszty, uzyskać wysoki współczynnik konwersji.

Aby ustalić taką grupę docelową warto zadać sobie pytania:

 • Gdzie mieszka mój potencjalny klient?
  Kierowanie reklam powinno być zawężone do określonego obszaru. To najbliżsi mieszkańcy, najczęściej podejmują decyzje o przeprowadzce. Jeśli ktoś z Szczecina, będzie chciał zamieszkać w Krakowie, użyje wyszukiwarki Google wpisując frazę „mieszkania Kraków”. Kierowanie reklam na całą Polskę by oświadczyć, że powstaje nowa inwestycja w Krakowie to zazwyczaj zły pomysł. Wyjątkiem mogą być nieruchomości pod inwestycje – wynajem.
 • Ile musi zarabiać, by było go stać na zakup danej nieruchomości?
  Nie zostawiajmy złudzeń, rynek nieruchomości w ostatnich latach się zmienił. Coraz trudniej o klienta z wielu powodów. Przyczyn tego stanu jest cały szereg: od zmniejszenia popytu poprzez zaspokojenie potrzeby mieszkaniowej dużej grupy osób podczas boomu mieszkaniowego do 2007 roku, po kryzys gospodarczy i zwiększające się minimalne wpłaty własne.
 • Kim jest ?
  Dziś coraz później rodziny decydują się na dziecko, stąd też decyzja o zakupie mieszkania również odkładana jest w czasie. Nieruchomości najczęściej nabywają osoby w wieku 25-45 lat. Zwykle zapytania do dewelopera kierowane są przez kobiety (wg. różnych badań to około 70% zapytań).

Wiedza, bez jej właściwego wykorzystania jest bezwartościowa

Gdy już wiemy kto jest naszym potencjalnym odbiorcą, możemy rozpocząć prace nad zachęceniem go do zakupu nieruchomości. Odpowiednie przedstawienie oferty i precyzyjny komunikat reklamowy to pierwszy do sukcesu.

Strona internetowa

Stronę internetową powinno się traktować jak półkę sklepową, czy też biuro sprzedaży. Wyznacznikiem sukcesu jest estetyka, zawartość i przemyślane rozlokowanie elementów. Strona internetowa jest istotnym elementem kreowania wiarygodnego wizerunku.

W 2016 roku strona powinna posiadać wersję mobilną. 100% – o tyle wzrosła liczba wyszukiwań fraz związanych z branżą deweloperską na urządzeniach mobilnych w przeciągu ostatniego roku.

Warto zadbać o:

 • Wysokiej jakości i przydatne użytkownikom treści w serwisie
 • Wysokiej jakości zdjęcia i materiały reklamowe
 • Opinie, referencje, nagrody uzyskane przez dewelopera i inwestycję
 • Prostą i intuicyjną nawigację
 • Krótki czas wczytywania się strony
 • Statystki na temat nieruchomości, ukończonych budów, zadowolonych klientów

Promocja strony w Internecie

Proces decyzyjny w przypadku zakupu nieruchomości jest bardzo długi, należy zadbać, by odpowiadać na potrzeby kupujących na każdym z tych etapów.

1. Kampania Google Adwords

 • Reklama w wyszukiwarce
 • Remarketing
 • Kampania w sieci reklamowej – display
 • Kampanie na Youtube
 • Kampania w poczcie Gmail

Google Adwords to aktualnie jedno z najpotężniejszych narzędzi reklamowych online. Pozwala dotrzeć do konkretnych grup docelowych w relatywnie szybki i prosty sposób. Ta forma reklamy umożliwia precyzyjne kontrolowanie wydatków.

2. Pozycjonowanie stron w organicznych wynikach wyszukiwania.

W większości przypadku najskuteczniejsza forma reklamy. To ukryta forma reklamy – potencjalni użytkownicy traktują organiczne wyniki wyszukiwania jako niezależne źródło informacji. Pozycjonowanie to proces długofalowy prowadzony w oparciu o strategię nastawioną na cele.

3. Newsletter / E-mail marketing

Decyzja o zakupie mieszkania nie następuje z dnia na dzień. Warto zainteresowane osoby informować o nowościach, zmianach i promocjach dotyczących konkretnej inwestycji.

4. Marketing treści (content marketing)

Na korzystając z wyszukiwarek internetowych przeznaczamy wyłącznie około 5% czasu, który poświęcamy na przeglądanie Internetu. Pozostały czas spędzamy w serwisach tematycznych i informacyjnych (47%), serwisach społecznościowych (33%), sklepach internetowych (15%).

 • Blog firmowy
 • Tworzenie infografik
 • Tworzenie raportów branżowych
 • Artykuły eksperckie i sponsorowane w serwisach zewnętrznych
 • Filmy na YT
 • Prowadzenie profili w portalach społecznościowych.

5. Reklama na Facebook

W ciągu miesiąca z Facebooka korzysta 10 mln Polaków – dzięki serwisowi społecznościowemu możemy dotrzeć do konkretnych grup docelowych z spersonalizowanym komunikatem reklamowym.

6. Monitoring mediów

Aktualna technologia pozwala na monitorowanie praktycznie całego buzz`u internetowego w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, jeśli padnie nazwa firmy, inwestycji lub inna dowolna fraza kluczowa, która nas interesuje, możemy natychmiast się do tego odnieść. Czy to jako komentarz na stronie, czy też włączyć się do dyskusji w mediach społecznościowych.

7. Zarządzanie reputacją online

Większość naszych decyzji zapada na podstawie innych – monitorowanie i zarządzanie reputacją firmy to niezwykle ważny element, który pozwala budować wiarygodny wizerunek.
Analiza, mierzenie skuteczności i optymalizacja.

Nie sztuką jest zdobycie dużego ruchu na stronę, sztuką jest sprawić, by ruch ten był efektywny – by jak największy odsetek osób zareagował w pożądany przez nas sposób, np..: pozostawiając swoje dane kontaktowe. Dlaczego jest to takie ważne ?

Załóżmy, że średni zysk na klienta to 50 000 zł i na 10000 osób odwiedzających naszą stronę, dane pozostawi 50 osób – tym samym przy współczynniku konwersji 0,5% potencjalny zysk to 2 500 000 zł. Jeśli dobrze zoptymalizowana strona uzyska współczynnik konwersji 2% (dwie osoby na 100 odwiedzających), prognozowany zysk wzrośnie do 10 000 000 zł, przy tym samym budżecie reklamowym.

Konwersja 0,5 % Konwersja 2%
Wizyty: 10 000 Wizyty: 10 000
Konwersje: 50 Konwersje: 200
Potencjalna wartość: 50 000 zł Potencjalna wartość: 50 000
Potencjalny dochód: 2 500 000 zł Potencjalny dochód: 10 000 000 zł