ROAS w reklamie online: definicja i jak obliczyć

W dzisiejszym świecie cyfrowym, gdzie reklama online jest kluczowym elementem strategii marketingowej, zrozumienie i monitorowanie wskaźników efektywności kampanii jest niezbędne. Jednym z najważniejszych wskaźników, który powinien być na radarze każdego marketera, jest ROAS, czyli Return on Advertising Spend.

Czym jest ROAS?

ROAS, czyli zwrot z wydatków na reklamę, to wskaźnik, który pozwala ocenić efektywność kampanii reklamowych. Pokazuje, ile dochodu generuje każdy wydany złoty (lub dowolna inna waluta) na reklamę. Jest to kluczowe narzędzie do mierzenia skuteczności różnych kanałów reklamowych i kampanii.

Jak obliczyć ROAS?

Obliczenie ROAS jest stosunkowo proste. Wystarczy podzielić dochód uzyskany z kampanii reklamowej przez koszt tej kampanii. Na przykład, jeśli wydajesz 1000 zł na kampanię reklamową, a ta kampania generuje 5000 zł dochodu, Twój ROAS wynosi 5. Oznacza to, że na każdy wydany złoty na reklamę, zarabiasz 5 złotych.

Przykład obliczenia ROAS

Załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy sprzedający buty. Wydałeś 2000 zł na kampanię reklamową w Google Ads, która przyciągnęła 100 nowych klientów. Każdy z tych klientów wydał średnio 100 zł, co daje łączny dochód 10 000 zł. Aby obliczyć ROAS, podziel 10 000 zł przez 2000 zł. Wynik, 5, to Twój ROAS.

Co oznacza dobry ROAS?

Co oznacza „dobry” ROAS, zależy od wielu czynników, takich jak branża, koszty operacyjne, marża zysku i inne. Jednak ogólnie rzecz biorąc, ROAS powyżej 4 jest często uważany za zdrowy. Oznacza to, że na każdy wydany złoty na reklamę, firma zarabia 4 złote.

Podsumowanie

ROAS to kluczowy wskaźnik efektywności kampanii reklamowych, który pozwala ocenić, ile dochodu generuje każdy wydany złoty na reklamę. Obliczanie ROAS jest proste i może dostarczyć cennych informacji, które pomogą zoptymalizować strategię reklamową. Pamiętaj jednak, że „dobry” ROAS może się różnić w zależności od wielu czynników, więc zawsze należy go interpretować w kontekście swojej unikalnej sytuacji biznesowej.