Scrollytelling: definicja i jak wykorzystać w storytellingu cyfrowym

W dobie cyfrowej, gdzie treść jest królem, storytelling stał się kluczowym elementem strategii marketingowej. Jednym z najnowszych trendów w tej dziedzinie jest „scrollytelling”. Ale co to jest i jak można go wykorzystać w storytellingu cyfrowym? Przyjrzyjmy się bliżej.

Co to jest Scrollytelling?

Scrollytelling to technika opowiadania historii za pomocą przewijania strony. Wykorzystuje interaktywne elementy, takie jak animacje, grafiki, filmy i dźwięk, które są uruchamiane przez ruchy użytkownika na stronie. Jest to skuteczny sposób na angażowanie czytelników i zwiększanie ich zaangażowania.

Jak wykorzystać Scrollytelling w storytellingu cyfrowym?

Scrollytelling może być wykorzystany na wiele różnych sposobów, w zależności od twojego celu i publiczności. Oto kilka pomysłów:

  • Opowiadanie historii: Scrollytelling jest doskonałym narzędziem do opowiadania historii. Możesz go użyć do przedstawienia chronologii wydarzeń, opowiadania historii z punktu widzenia różnych postaci, lub do pokazania, jak coś się rozwijało lub zmieniało w czasie.
  • Prezentacja danych: Scrollytelling jest również świetnym narzędziem do prezentacji danych. Możesz go użyć do pokazania, jak dane zmieniają się w czasie, do przedstawienia złożonych informacji w łatwy do zrozumienia sposób, lub do pokazania zależności między różnymi zestawami danych.
  • Interaktywne portfolio: Jeśli jesteś artystą lub projektantem, możesz użyć scrollytellingu do stworzenia interaktywnego portfolio, które pokazuje twoje prace w kontekście, zamiast po prostu prezentować je jako statyczne obrazy.

Przykłady Scrollytellingu

Wielu twórców i marek już skutecznie wykorzystuje scrollytelling. Oto kilka przykładów:

  • New York Times: W swoim artykule „Snow Fall” New York Times wykorzystał scrollytelling do opowiadania historii lawiny śnieżnej. Artykuł zawierał interaktywne grafiki, filmy i animacje, które były uruchamiane przez przewijanie strony.
  • NASA: NASA wykorzystała scrollytelling do stworzenia interaktywnej mapy Marsa, która pozwala użytkownikom na eksplorację planety podczas przewijania strony.
  • Spotify: Spotify wykorzystał scrollytelling do stworzenia swojego rocznego podsumowania „Wrapped”, które pokazuje użytkownikom, jakiej muzyki słuchali najczęściej w ciągu roku.

Podsumowanie

Scrollytelling to potężne narzędzie storytellingu, które pozwala na tworzenie interaktywnych i angażujących treści. Może być wykorzystany na wiele różnych sposobów, od opowiadania historii, przez prezentację danych, po interaktywne portfolio. Wielu twórców i marek już skutecznie wykorzystuje tę technikę, a z pewnością zobaczymy jeszcze więcej innowacyjnych zastosowań w przyszłości.