seovsppcPomijając fakt że SEO jest częścią SEM, przyjmijmy że mówimy tu o optymalizacji i pozycjonowaniu stron oraz o kampaniach PPC w wyszukiwarkach internetowych.

Na samym początku nasuwają się pytania, czy firma powinna inwestować w SEO czy też może SEM. No właśnie, a czemu nie inwestować w obie rzeczy równocześnie ?

Według badań eyetools.com największą widoczność strony w wyniku wyszukiwania osiągają strony znajdujące się w pierwszej trójce wyników organicznych (100%), widoczność linku sponsorowanego na pierwszym miejscu to już tylko 50%, czyli tyle co 7 miejsce w wynikach naturalnych.

Dodatkowo można przyjąć, że CTR dla wyników naturalnych jest o wiele wyższy, gdyż osoba przeszukująca internet ma do nich większe zaufanie, wiedząc że to jest to wynik najbliżej odpowiadający temu co szuka (CTR zależy w dużej mierze też od tytułu i opisu strony). Natomiast średni CTR dla linków sponsorowanych wynosi tylko około 10%.

Oczywiście linki sponsorowane mają również dużo zalet. A najważniejszą jest to że możemy szybko pojawić się na interesujące nas słowa kluczowe wydając dokładnie tyle ile chcemy/możemy. Jednak na dłuższą metę SEM, będzie zabierało więcej czasu (mówiąc o pracy wkładanej w zarządzanie kampanią) niż pozycjonowanie z tego względu, że trzeba będzie ją codziennie monitorować i optymalizować by pojawiać się jak najwyżej. W pozycjonowaniu znowu mamy bardziej stabilną sytuację, a dobrze wypozycjonowana strona nie spadnie szybko w wynikach wyszukiwania.

A gdyby tak połączyć kampanie SEO i SEM ?
Z badań przeprowadzonych na wyszukiwarkach wynika, że strony pojawiające się zarówno w wynikach naturalnych jaki i sponsorowanych mają trzykrotnie więcej kliknięć dzięki zjawisku nazywanym “second opinion effect”. Połączenie takie jeszcze bardziej zwiększa wiarygodność strony w oczach klienta budując dodatkowo markę.

Inwestując w linki sponsorowane trafiamy też w innego człowieka, często bardziej zdecydowanego na zakup, więc nawet mając mniej kliknięć to ilość sprzedaży może być porównywalny z ilością sprzedaży produktów/usług użytkownikom, którzy weszli przez wyniki naturalne.

Jakie są wnioski ? SEO i SEM to dwa uzupełniające się sposoby do zdobywania nowych klientów i zwiększania sprzedaży, przez co i dochodów firmy.