kampania_w_social_mediaPraktycznie nieograniczona liczba odbiorców. Możliwość precyzyjnego targetowania – dobierania adresatów naszych reklam. Szybki przekaz. Natychmiastowy efekt. Niewielkie nakłady finansowe. Nic prostszego. Rejestrujemy się, zakładamy profil firmowy i… No właśnie, co dalej?

Social media – dla każdego?

Teoretycznie każdy założyć może profil na Facebooku, Google +, Twitterze, Blipie, Naszej Klasie czy ostatnio święcącym triumfy popularności, portalu Pinterest. Pytanie tylko – po co? Jakie korzyści z obecności w mediach społecznościowych uzyska nasza firma? Nim zdecydujemy się na samodzielne prowadzenie działań w social media bądź zlecimy je wyspecjalizowanej agencji, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań. Prowadzenie kampanii w mediach społecznościowych wbrew pozorom wcale nie jest proste, bezpłatne czy krótkotrwałe.

kampanie_wizerunkowe_facebookFacebook – po co?

Nie poddawaj się efektowi owczego pędu – wszyscy mają profile firmowe, to ja też. Zastanów się, a Ty znasz swoją firmę najlepiej, czy faktycznie Twój biznes potrzebuje tego typu promocji? Pamiętaj, że wszelkie działania podejmowane w social media mają charakter komunikacji dwustronnej. Ty i Twoja firma musicie być nastawieni na dialog z klientem.

Jasno zdefiniuj cel. Określ efekt, jaki przynieść mają działania w social media. Czy Twoim zamierzeniem jest zbudowanie silnej, rozpoznawalnej marki? A może chcesz zwiększyć sprzedaż i zależy Ci na promowaniu konkretnych usług czy produktu? Zależy Ci na zmianie wizerunku? Chcesz przypomnieć klientom, że istniejesz i oferujesz usługi na najwyższym poziomie?

facebook_mierzenie_wynikowSprawdzaj wyniki

Precyzyjne określenie celu podejmowanych w mediach społecznościowych działań, pozwoli zdefiniować grupę docelową – odbiorców komunikatu, dobrać właściwą formę i styl komunikacji. Określenie celu, umożliwia opracowanie strategii, a także monitorowanie jej przebiegu, ewentualne redefiniowanie założeń, ale co najważniejsze umożliwi rozliczenie agencji ze zleconych jej zadań.

 

budowanie_kampanii_w_mediach_spolecznosciowychLepsza żadna, niż kiepska kampania

Liczba firm podejmujących działania w social media rośnie. Coraz trudniej przebić się społecznościowym buzzie (zgiełku, natłoku newsów). Jeśli decydujesz się na kampanię w mediach społecznościowych, postaw na oryginalność i profesjonalizm. Pamiętaj, że raz podjęte działania powinny być prowadzone systematycznie i długofalowo. Nie porzucaj założonych profili firmowych, śledź na bieżąco pojawiające się w nich komentarze, nie pozostawiaj bez odpowiedzi żadnych postów i zapytań.