Czy wiesz, że storytelling wykorzystywany jest już od około 100 tysięcy lat? To jedna z podstaw ludzkiej komunikacji – nie można się więc dziwić, że jest tak szeroko wykorzystywana w działaniach marketingowych. Opanowanie sztuki storytellingu pozwoli ci zjednać sobie wiernych klientów. Moim zdaniem, u jego podstaw leżą 3, bardzo ważne zasady.
Sztuka storytellingu
Storytelling to sztuka budowania relacji poprzez oddziaływanie na odbiorcę, wykorzystując historie. Choć dziś kojarzony jest przede wszystkim z marketingiem, warto zauważyć, że towarzyszy człowiekowi od zarania jego dziejów. Ustne przekazywanie historii „z pokolenia na pokolenie” było kiedyś jedyną formą utrwalania wzorców i poglądów. Odwołanie do pierwotności człowieka okazało się idealną strategią, którą od lat z powodzeniem wykorzystują wielkie marki, jak Coca-Cola, Apple, Honda.
Jeśli zaczniesz wykorzystywać storytelling w swoich działaniach, staniesz się bliższy swojemu klientowi – z wzajemnością. Dowód? Dla przykładu, wystarczy przyjrzeć się wspomnianej wcześniej Coca-Coli. Wszyscy wiemy, że nie jest najzdrowsza, a jednak w większości zgodzimy się, że jej reklamy wywołują ciepłe emocje – Coca Cola kojarzy się dziś z rodziną, przyjaciółmi i… Bożym Narodzeniem.
Skuteczny storytelling w 3 krokach
1. Używaj emocji
Czy sterowanie emocjami konsumenta jest etyczne? Wiele osób ciągle spiera się w tej kwestii: czy marketing powinien wkraczać w tak intymne sfery, jak ludzkie emocje – smutek, szczęście, niepokój? Sterowanie emocjami poprzez storytelling jednoznacznie może się kojarzyć z manipulacją, jednak nie zawsze warto owiewać ten temat wyłącznie czarnymi barwami. Wiele kampanii udowodniło, że produkt można sprzedawać wywołując pozytywne odczucia – z pewnością skierowujące ku zakupowi – ale i zwracające uwagę na inne, ważne kwestie. Wpływ na emocje poprzez storytelling uwterdzi konsumenta w przekonaniu, że twój produkt jest jedynie elementem jednej, ważnej całości. Sądzę, że dobrym przykładem może być niedawna kampania firmy IKEA.
2. Buduj więź
3. Bądź wiarygodny
Co wiąże się bezpośrednio z zaufaniem do marki – postaw na autentyczność i oryginalność. Niech przekaz będzie unikalny. Poza sprzedaniem produktu lub usługi, powinno zależeć ci na tym, by twój klient zdobył o twojej marce jak najwięcej informacji. Z tej wiedzy prędzej czy później wyniknie przywiązanie! W uczciwym storytellingu nie ma miejsca na manipulację i kłamstwa. Z drugiej strony, nie warto usilnie ukrywać, że firmie nie zależy na sprzedaży – współczesny konsument z łatwością wyłapuje podobne zagrania, a marka traci na autentyczności. Zamiast tego, lepiej powołać się na statystyki, które mogą posłużyć za argument, że twój produkt lub usługa są właściwym wyborem.
W ramach autentyczności twoich opowieści, warto trzymać jednego stylu, który pozwoli łatwo identyfikować twoją markę. Opowiadaj o niej swoim językiem.
Zostaw komentarz