Czy wiesz, że storytelling wykorzystywany jest już od około 100 tysięcy lat? To jedna z podstaw ludzkiej komunikacji – nie można się więc dziwić, że jest tak szeroko wykorzystywana w działaniach marketingowych. Opanowanie sztuki storytellingu pozwoli ci zjednać sobie wiernych klientów. Moim zdaniem, u jego podstaw leżą 3, bardzo ważne zasady.

Sztuka storytellingu

Storytelling to sztuka budowania relacji poprzez oddziaływanie na odbiorcę, wykorzystując historie. Choć dziś kojarzony jest przede wszystkim z marketingiem, warto zauważyć, że towarzyszy człowiekowi od zarania jego dziejów. Ustne przekazywanie historii „z pokolenia na pokolenie” było kiedyś jedyną formą utrwalania wzorców i poglądów. Odwołanie do pierwotności człowieka okazało się idealną strategią, którą od lat z powodzeniem wykorzystują wielkie marki, jak Coca-Cola, Apple, Honda.

Jeśli zaczniesz wykorzystywać storytelling w swoich działaniach, staniesz się bliższy swojemu klientowi – z wzajemnością. Dowód? Dla przykładu, wystarczy przyjrzeć się wspomnianej wcześniej Coca-Coli. Wszyscy wiemy, że nie jest najzdrowsza, a jednak w większości zgodzimy się, że jej reklamy wywołują ciepłe emocje – Coca Cola kojarzy się dziś z rodziną, przyjaciółmi i… Bożym Narodzeniem.

Skuteczny storytelling w 3 krokach

1. Używaj emocji

Czy sterowanie emocjami konsumenta jest etyczne? Wiele osób ciągle spiera się w tej kwestii: czy marketing powinien wkraczać w tak intymne sfery, jak ludzkie emocje – smutek, szczęście, niepokój? Sterowanie emocjami poprzez storytelling jednoznacznie może się kojarzyć z manipulacją, jednak nie zawsze warto owiewać ten temat wyłącznie czarnymi barwami. Wiele kampanii udowodniło, że produkt można sprzedawać wywołując pozytywne odczucia – z pewnością skierowujące ku zakupowi – ale i zwracające uwagę na inne, ważne kwestie. Wpływ na emocje poprzez storytelling uwterdzi konsumenta w przekonaniu, że twój produkt jest jedynie elementem jednej, ważnej całości. Sądzę, że dobrym przykładem może być niedawna kampania firmy IKEA.

2. Buduj więź

Od kiedy istniejemy, to właśnie opowieści są najlepszym sposobem budowania więzi. Badania wskazują, że dzieląc je z innymi ludźmi zbliżamy się do nich – reakcje mózgu na opowieść to m.in. wydzielanie dopaminy i oksytocyny (hormonów szczęścia). Oczywiście, wszystko działa tak jak należy tylko wówczas, gdy opowieść zawiera elementy, dzięki którym rozmówcy możemy zaufać.

 

Budując zaufanie poprzez storytelling zyskujesz szansę na to, by konsument na dłużej pozostał wierny twojej marce. Warto wskazywać na atuty twojego produktu i wyróżniać go na tle innych. Banalnym, lecz dobrze funkcjonującym przykładem mogą być reklamy samochodów, gdzie podkreślone zostaje ich bezpieczeństwo.

 

3. Bądź wiarygodny

Co wiąże się bezpośrednio z zaufaniem do marki – postaw na autentyczność i oryginalność. Niech przekaz będzie unikalny. Poza sprzedaniem produktu lub usługi, powinno zależeć ci na tym, by twój klient zdobył o twojej marce jak najwięcej informacji. Z tej wiedzy prędzej czy później wyniknie przywiązanie! W uczciwym storytellingu nie ma miejsca na manipulację i kłamstwa.  Z drugiej strony, nie warto usilnie ukrywać, że firmie nie zależy na sprzedaży – współczesny konsument z łatwością wyłapuje podobne zagrania, a marka traci na autentyczności. Zamiast tego, lepiej powołać się na statystyki, które mogą posłużyć za argument, że twój produkt lub usługa są właściwym wyborem.

W ramach autentyczności twoich opowieści, warto trzymać jednego stylu, który pozwoli łatwo identyfikować twoją markę. Opowiadaj o niej swoim językiem.

 

Jakie waszym zdaniem zasady rządzą dobrym storytellingiem?