Strony responsywne (RWD, Responsive Web Design) – to witryny internetowe, których zwartość automatycznie dostosowuje się do rozmiaru ekranu, na którym są wyświetlane. Dzięki zastosowaniu tzw. Media Queries możemy tak zaprojektować stronę, by poprawnie wyświetlała się zarówno na ekranie telefonu, jak i tabletu czy lapotopa.

Strony responsywne mają przewagę na stronami „mobilnymi” projektowanymi pod konkretne urządzenie. Witryny responsywne wyświetlane są poprawnie na ekranach różnych rozdzielczości, podczas gdy strony mobilne wyłącznie na urządzeniach, pod które są projektowane. Przewaga stron responsywnych to również intuicyjny układ strony i menu nawigacyjne – zawsze identyczne, co znacznie ułatwia użytkownikom poruszanie się po witrynie.

Technologię RWD promuje również Google, które zapowiada, że strony responsywne będą promowane wyższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania. Zalety stosowania technologii RWD podkreśla samo Google we wskazówkach dla webmasterów.

„Dlaczego strony responsywne?

Projektowanie stron responsywnych, które zalecamy, ma wiele zalet:

1. Użycie pojedynczego adresu URL z daną treścią ułatwia użytkownikom korzystanie ze strony, udostępnianie jej i tworzenie do niej linków, a algorytmom Google – przypisywanie stronie właściwości indeksowania.

2. Nie trzeba przekierowywać użytkowników, by pokazać im stronę zoptymalizowaną pod kątem urządzenia, co skraca czas wczytywania. Przekierowywanie na podstawie klienta jest podatne na błędy i może obniżyć komfort użytkowników witryny (szczegóły znajdziesz w sekcji „Problemy z wykrywaniem klientów”).

3. Strona responsywna oszczędza zasoby zarówno witryny, jak i robotów Google. Strony responsywne muszą zostać zaindeksowane przez Googlebota tylko raz, niezależnie od klienta użytkownika – przy innych rozwiązaniach Googlebot indeksuje je wielokrotnie dla różnych klientów. Ten wzrost wydajności indeksowania witryny pośrednio pozwala Google indeksować więcej treści z witryny, dzięki czemu są one bardziej aktualne.”

za: https://developers.google.com/webmasters/smartphone-sites/details