Okres przedświątecznych przygotowań jest zarówno ważny i intensywny dla konsumenta, który chce się lepiej przygotować niż w rok wcześniej, jak i dla firm, które pragną dotrzeć ze swoją świąteczną ofertą do klientów.

Jak zdefiniować najbardziej efektywny kanał dotarcia do klientów? Przeanalizowaliśmy statystyki z lat ubiegłych oraz opisaliśmy najnowsze trendy w preferencjach zakupowych konsumentów, by pomóc firmą odnaleźć drogę do konsumentów.

Według badania „Holiday Survival Kit 2014” przeprowadzonego przez National Retail Federation, 20% osób planujących zakupy świąteczne dla bliskich rozpoczyna poszukiwania już we wrześniu.  W październiku już 40% Brytyjczyków będzie miało za sobą pierwsze świąteczne zakupy (za Ankieta Ideal Home Show at Christmas, październik 2014 r.)

Czy Twój biznes jest gotowy na świąteczną gorączkę zakupową ?

Kluczowe momenty przygotowań

Koniec listopada, początek grudnia. Początek wzrostu zainteresowania prezentami przed Mikołajkami oraz wyprzedażami związanymi z „Czarnym Piątkiem” – amerykańskim świętem promocji, przypadającym na pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia. W tym roku Czarny Piątek wypada 25 listopada. Chwilkę później czeka nas „Cyber Monday”, czyli Cybernetyczny Poniedziałek – 28 listopada 2016, dzień wyprzedaży w sklepach internetowych, a także Dzień Darmowej Dostawy – 1 grudnia.

Warto zwrócić szczególnie uwagę na Czarny Piątek, który z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem, co świadczy o tym, że klienci są coraz bardziej świadomi promocyjnych ofert. Wyjdź na przeciw potrzebom konsumentów i przygotuj specjalną ofertę.

 

Połowa grudnia. Szczyt zainteresowania prezentami w wyszukiwarce Google.

Bezpośrednio przed świętami. Zadbaj o możliwość szybkiej dostawy lub odbioru i nie rezygnuj z aktywności reklamowej. Co roku, w okolicach 20 grudnia, intensywność poszukiwań jest duża, a proces decyzyjny skrócony przez ograniczony czas na podjęcie decyzji.

3f9a3_trendy_christmas

Czego szukamy ?

Inspiracji. Często do wyszukiwarki kierujemy zapytania „jaki prezent”, „dla niego”, „dla niej”, „dla mamy”. Przygotowując ofertę prezentową, warto podzielić ją na kategorie według przeznaczenia czy też dla konkretnego odbiorcy.

Konkretnych produktów. Szczególne zainteresowanie w tym okresie wzbudzają produkty z kategorii elektronika, odzież (piżamy, kapcie) i akcesoria (biżuteria i zegarki) , wyposażenie domu (szczególnie małe AGD, które idealnie nadaje się na prezent czy po prostu jest kupowane, by milej spędzić świąteczny czas)  i zabawki.

d7066_google_info_3-2-page-001 6df84_google_info_3-1-page-001

Najważniejsze trendy technologiczne, które nie możesz przegapić

Warto wrócić do naszego artykułu z końcówki roku Marketing Internetowy w 2016 roku.  W którym opisywaliśmy trendy w zachowaniach konsumentów.

  1. Strona mobilna
    Przeprowadzona przez Google analiza zapytań związanych z odzieżą, które wysłano w Wielkiej Brytanii w „Czarny Piątek”, pokazała, że 55% wszystkich wyszukiwań pochodziło z urządzeń mobilnych (Wewnętrzne dane Google 2014). Aktualnie ponad 60% wszystkich zapytań do Google w Polsce jest kierowana z urządzeń mobilnych (statcounter.com). Sprawdź czy Twoje strona przystosowana jest do wyświetlania na urządzeniach mobilnych! Skorzystaj z darmowego testu: g.co/mobilefriendly 
  2. Wideo
    W 2014 r. liczba obejrzeń reklam świątecznych w Internecie wzrosła o ponad 3000% w stosunku rocznym (Ranking najlepszych reklam świątecznych w YouTube, 2014 r.). Coraz częściej reklamy wideo oglądane są w sieci, a zwłaszcza w YouTube. Łączny czas spędzany w YouTube wydłuża się corocznie o 60%. Potencjał kanału jest ogromny, a wciąż nie w pełni wykorzystywany.  Zamieść reklamy właśnie na tej platformie i wyprzedź konkurencję!
  3. Remarketing
    Zakupu na stronie dokonuje 1-2 osoby na 100 odwiedzających (1-2%), aby zwiększyć ten współczynnik i odzyskać utraconych użytkowników wykorzystaj remarketing. Remarketing to rodzaj reklamy, który przypomni i ponownie zainteresuje użytkowników ofertą Twojej firmy. Remarketing wyświetlany może być na stronach partnerskich, w wyszukiwarce Google oraz na Facebook’u

Chcesz przeprowadzić efektywną kampanię świąteczną ? Napisz do mnie: [email protected] lub wyślij formularz https://www.topposition.eu/kontakt/

Ps.
Polecamy naszą infografikę na temat śląskich tradycji świątecznych. www.marketingowy.net/slonsko-wilijo-bozonarodzeniowa-infografika/