Decyzja zapadła startujemy z biznesem w sieci. Mamy już internetowy sklep lub stronę firmową – taką, że… aż miło, nie szczędziliśmy w końcu pieniędzy. Strona jest, ale pojawia się problem – treść na naszą stronę. Pierwsza myśl najczęściej niestety podpowiada: „przecież już tyle osób ten temat opisało – skopiuję i pozmieniam”. Najczęściej taka powielona treść zostaje zamieszczona na stronie i nikomu nie przeszkadza, nikomu poza Google.

Szanse, że ktoś się zorientuje, że autor „inspirował się” cudzym dziełem są niewielkie. Problemy pojawiają się, gdy zaczynamy zastanawiać się, jak naszą stronę wypromować. O ile internauci rzadko porównują treść witryn, o tyle roboty wyszukiwarek (np. Google) robią to nieustanie. Wyniki takich porównań mają ogromny wpływ na pozycje naszej witryny w rankingu wyszukiwania. Jeżeli algorytm uzna, że nasza treść jest powielona, żywcem skopiowana z innej strony, ukaże nas spadkiem pozycji, a nawet całkowitym wyindeksowaniem witryny.

Jak napisać wartościową treść

Już wiesz dlaczego tak ważne podczas tworzenia lub optymalizacji strony jest przygotowanie unikalnej treści. Jak napisać dobry tekst? Rozwiązania są dwa: piszemy sami lub zlecamy zadanie agencji / copywriterowi. W drugim przypadku nie musimy się martwić o jakość materiału, jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielną pracę, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Treść powinna być unikalna! Nie kopiujemy nawet jednego pełnego zdania. Wszystko możemy opisać na swój sposób – przecież opisujemy branżę, którą zajmujemy się na co dzień.

nie_kopiuj_tresci

Tekst powinien być zrozumiały i powiązany tematycznie. Dobrze również podzielić go na akapity oraz przypisać do nich odpowiednie nagłówki – np. h2 i h3, gdzie możemy zmieścić słowa kluczowe. Przygotowując treść, spróbujmy wejść w rolę internauty, który trafia na naszą stronę. Zastanówmy się: Czego szuka? Jaka treść przemówi do niego najlepiej?

Ilość treści na stronie www

Internauci oczekują od nas treści zwięzłej – krótkiej i konkretnej. Wyszukiwarka natomiast dąży do tego, by prezentować w wynikach naturalnych głównie treści informacyjne, a co za tym idzie te, w których zagadnienie jest opisane dobrze, a temat wyczerpany. Jak pogodzić te dwie kwestie, by wilk był syty i owca cała.

Pisać językiem prostym i zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy. Internauci w sieci nie czytają lecz skanują treści w poszukiwaniu interesujących ich zagadnień – dlatego stosuj pogrubienia, listy wypunktowane i tabele. Pamiętaj, jednak, że tekst na stronie, która ma się pojawiać w wynikach wyszukiwanie nie może być krótszy niż 1500 znaków.

Jeżeli na naszej stronie zamieściliśmy skopiowaną treść, powinnyśmy czym prędzej tekst przeredagować i dostosować do wymagań wyszukiwarki.

Ktoś skopiował mój tekst

Od czasu od czasu warto kontrolować czy ktoś inny nie skopiował treści z naszej strony. Jeżeli ktoś bezprawnie wykorzystał naszą treść, powinnyśmy skontaktować się z właścicielem domeny i zażądać usunięcia treści, powołując się na ustawę o prawie autorskim. Jeżeli nasza prośba nie przyniesie skutku, należy skontaktować się z firma hostingową, obsługującą serwis, który dopuścił się kradzieży treści (dane firmy hostingowej możemy sprawdzić pod adresem: whois.domaintools.com) oraz wysłać zgłoszenie DMCA do Google (możemy to zrobić korzystając z tego formularza).

to_jest_kradziez

Jak sprawdzić unikalność tekstu

Poniżej prezentujemy narzędzia, które pozwolą sprawdzić czy ktoś nie skopiował tekstu z naszej witryny:

www.copyscape.com
www.dustball.com/cs/plagiarism.checker

copyscape    plagiaris_chacker

Pamiętajmy, że dobrze przygotowana i sformatowana treść może w znaczący sposób poprawić pozycję naszej witryny, a jednocześnie zachęcić internautę do skorzystania z naszej oferty, dlatego na przygotowanie treści warto poświęcić uwagę, czas i pieniądze.