mysl_kreatywnieSzukasz sprzętu elektronicznego? Remontujesz dom – potrzebni fachowcy, materiały i transport? Wybierasz się na urlop? Co robisz? Korzystasz z internetu. Wpisujesz odpowiednie zapytanie w wyszukiwarkę Google w poszukiwaniu nie tylko konkretnych stron, ale także opinii.

Podobnie robi większość internautów. 90 proc. użytkowników sieci korzysta z wyszukiwarki Google. Wśród nich znajdują się zapewne Twoi klienci. Jeśli więc, prowadzisz własny biznes. Nie zwlekaj, zadbaj o wizerunek firmy w sieci. Pozwól potencjalnym odbiorcom Twoich usług, znaleźć w sieci ofertę Twojej firmy.

Myśl strategicznie!

Aby prowadzone w sieci działania były efektywne, należy prowadzić je w oparciu o wcześniej opracowaną strategię. Mnogość możliwości działań marketingowych, którą oferuje sieć to z jednej strony ogromna szansa na wypromowanie swojej firmy i zbudowanie rozpoznawalnej i cieszącej się uznaniem marki, z drugiej w tym ocenie możliwości łatwo zgubić kurs i osiąść na marketingowej mieliźnie. Zanim zdecydujesz się na podjęcie konkretnych działań, warto skonsultować własne pomysły ze specjalistami, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu i znajomość rynku, podpowiedzą konkretne oraz kompleksowe rozwiązania. Od czego zacząć?

Strona internetowa jest jak wizytówka

W dobie powszechnego dostępu do internetu dobrze zbudowana i zaprojektowana strona internetowa jest wizytówką Twojej firmy i niejednokrotnie przesądza o sukcesie przedsięwzięcia. Nawet, jeśli korzystasz z innych form reklamy, potencjalny klient i tak prędzej lub później, będzie poszukiwał informacji na temat firmy bądź usług w sieci, dlatego tak ważne jest, aby strona była nie tylko atrakcyjna pod względem graficznym, ale zawierała także odpowiednio zredagowaną treść. Warto zadbać o właściwą budowę serwisu internetowego. Dobrze zbudowana strona zawiera kod „przyjazny” wyszukiwarkom internetowym, dzięki czemu szybciej i łatwiej uzyskasz wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Promowanie strony w internecie

Jeśli już posiadasz stronę internetową, powinieneś pomyśleć o jej wypromowaniu. Nie wystarczy, bowiem sama strona internetowa, musisz podjąć odpowiednie działania, aby Twoi klienci mogli wyszukać i znaleźć Cię w gąszczu innych ofert. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, 90 proc. osób wyszukujących w sieci różnych informacji, korzysta w wyszukiwarki Google. Na im wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania znajdzie się Twoja strona internetowa, tym większa szansa, że klient odwiedzi właśnie Twoją witrynę i z usług akurat Twojej firmy skorzysta. I tu pojawia się zagadnienie – pozycjonowanie stron internetowych. To nie jedyny sposób promowania internetowych witryn.

promowanie_strony_w_internecie

Pozycjonowanie, linki sponsorowane

Pozycjonowanie strony internetowej jest procesem długotrwałym. Na efekty pracy pozycjonerów zwykle trzeba czekać od kliku do nawet kilkunastu miesięcy. Szybszy i widoczny rezultat zapewni nam sprawnie prowadzona kampania AdWords – linków sponsorowanych. AdWords to reklama – nie tylko tekstowa, ale także graficzna, pojawiająca się jako wynik wyszukiwania konkretnych fraz w wyszukiwarce Google bądź na stronach partnerów Google. Jeśli zastanawiasz się w co lepiej zainwestować – linki sponsorowane czy pozycjonowanie, odpowiedz jest… jednoznaczna – w obie formy, bowiem o sukcesie prowadzonych działań promocyjnych, decyduje efekt synergii.

Social media – must have?

social_mediaJak mała czarna jest dla każdej kobiety absolutną „must have” czyli rzeczą niezbędną, stanowiącą podstawę garderoby „prawdziwej kobiety”, tak dla wielu marketingowców media społecznościowe stały się podstawowym, a zdarza się, że jedynym kanałem komunikacji z klientem. Czy aby na pewno, by odnieść marketingowy sukces musimy promować nasze produkty czy też usługi na portalach społecznościowych? Tu odpowiedź nie jest już tak prosta. Facebook, Twitter, Google +, Blip, Nasza Klasa, Pinterest dają niezliczone możliwości reklamowania oraz budowania własnej marki, jednak wbrew pozorom nie jest to ani darmowy, ani prosty proces. Działania w social media powinny być prowadzone w sposób przemyślany i zgodny z ogólną strategią PR i marketingową przedsiębiorstwa, dlatego istotnym jest, jeśli już decydujemy się na korzystanie z możliwości, jakie oferują nam media społecznościowe, aby działania w nich prowadzone były systematycznie. Opieka na firmowym profilem powinna zostać powierzona osobie posiadającej odpowiednie kwalifikacje.

E-pr kluczem do sukcesu

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – głosi maksyma. Należałoby dodać – co o Tobie czytają, to myślą i przekazują dalej w świat. Każdej, bez wyjątku, działającej na rynku firmie zależy na renomie i nieskazitelnym wizerunku. W dzisiejszym, galopującym świecie oraz rosnącej na rynku konkurencji trudno uniknąć wizerunkowego kryzysu, ważne, aby na wszelkie pojawiające się niepochlebne opinie reagować szybko, a wizerunek w sieci budować na bieżąco oraz kontrolować i
monitorować pojawiające się w sieci wpisy. Czym jest e-PR? To w dużym skrócie i uroszczeniu działania polegające na zarządzaniu komunikacją zewnętrzną przedsiębiorstwa i kreowaniu wizerunku firmy w sieci przy użyciu internetowych narzędzi takich, jak fora, blogi czy videologi.