Zastanawiasz się jak w łatwy sposób wprowadzić do tekstu znaki specjalne? To naprawdę proste. A na pewno będzie łatwiejsze po lekturze tekstu, przygotowanego przez naszą koleżankę Agatę Wojtasik, która na co dzień realizuje dla klientów Top Position projekty graficzne. Do lektury zatem!

dzisiejszym świecie cyfrowym, znaki specjalne są wszędzie – od haseł przez adresy e-mail, po treści publikowane w mediach społecznościowych. Ale co dokładnie są te znaki i dlaczego są tak ważne? W tym artykule przyjrzymy się bliżej znakom specjalnym, ich zastosowaniom, oraz jak możemy ich używać w naszym codziennym życiu cyfrowym.

Co to są znaki specjalne?

Definicja

Znaki specjalne to symbole, które nie są literami ani cyframi. Są one często używane do dodawania znaczenia do tekstu lub jako techniczne elementy języka programowania.

Przykłady znaków specjalnych

Do znaków specjalnych zaliczamy m.in. @, #, $, %, &, *, (, ), _ oraz wiele innych. Każdy z nich pełni określoną funkcję, zależnie od kontekstu użycia.

Jak używać znaków specjalnych?

W codziennej komunikacji

Znaki specjalne mogą być używane do wyróżniania ważnych informacji, tworzenia list punktowanych czy włączania emotikon w komunikację tekstową.

W mediach społecznościowych

W mediach społecznościowych znaki takie jak # (hashtag) pozwalają grupować posty na określone tematy, co ułatwia ich wyszukiwanie.

W dokumentach i pracach naukowych

W pracach naukowych znaki specjalne są niezbędne do przedstawiania wzorów matematycznych, odniesień czy cytowań.

Praktyka

Korzystacie z edytora tekstu – Microsoft Word lub Open Office? Wszyscy wiemy, w jaki sposób wprowadzić znak „@”, „$”, „&” czy też zwykły „?”. Istnieją jednak znaki, tzw. znaki specjalne lub symbole, które są niedostępne dla nas bezpośrednio z klawiatury – wprowadza się je w nieco bardziej skomplikowany sposób.

Możemy to zrobić korzystając z menu: wstaw → znak specjalny (Open Office 4.1) lub wstawianie → symbol → więcej symboli (MS Word 2013) – uzyskujemy w ten sposób dostęp do Tablicy znaków i symboli. Wystarczy wybrać znak, który nas interesuje i kliknąć OK, a pojawi się on w tekście, w miejscu, w którym aktualnie znajduje się kursor.

Drugim sposobem jest skorzystanie z właściwego skrótu klawiaturowego, innego dla każdego symbolu – znak specjalny pojawi się po wciśnięciu określonej kombinacji klawiszy. Kluczowym klawiszem będzie tu lewy ALT (z prawym nie zadziała) – wciskamy go i nie puszczamy, wpisujemy ciąg cyfr na klawiaturze numerycznej (koniecznie) i dopiero wtedy puszczamy ALT – po zwolnieniu klawisza pojawi się znak specjalny w miejscu, które wskazuje kursor.

Skróty te zadziałają również w innych programach, w których mamy możliwość pisania, np. w Photoshopie i InDesignie (w InDesignie istnieje też panel o nazwie Glify / Glyphs, dostępny z menu Tekst / Type, który działa na podobnej zasadzie, jak wspomniana wcześniej Tablica znaków). Nazwa „glif” to określenie czysto typograficzne – glif to kształt, który przedstawia w określonym kroju pisma konkretny grafem (element pisma) lub symbol (definicja za Wikipedią1).

Poniżej przedstawiamy skróty dla jednych z bardziej przydatnych znaków specjalnych, których wpisanie może okazać się szybsze niż wywoływanie i przeszukiwanie tablicy. Możesz pobrać i wydrukować ten obrazek, żeby mieć go pod ręką.

grafika-artykul-skroty-znaki-specjalne

Praktyczne zastosowania

W programowaniu

W programowaniu znaki specjalne są częścią składni języków programowania, umożliwiających wykonywanie różnych operacji.

W matematyce

Znaki specjalne są niezbędne do przedstawiania równań, wzorów i innych operacji matematycznych.

W projektowaniu graficznym

Znaki specjalne znajdują zastosowanie również w projektowaniu graficznym, np. jako elementy dekoracyjne lub funkcjonalne w typografii.

Podsumowanie

Znaki specjalne odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym życiu cyfrowym. Ich zrozumienie i umiejętne wykorzystanie może znacząco ułatwić komunikację, pracę naukową czy programowanie. Pamiętajmy, że odpowiednie narzędzia i wiedza na temat znaków specjalnych są na wyciągnięcie ręki.

 

Źródła: 1. Definicja słowa glif wg Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Glif_%28typografia%29 [dostęp: 13.10.2015]