Zastanawiasz się jak w łatwy sposób wprowadzić do tekstu znaki specjalne? To naprawdę proste. A na pewno będzie łatwiejsze po lekturze tekstu, przygotowanego przez naszą koleżankę Agatę Wojtasik, która na co dzień realizuje dla klientów Top Position projekty graficzne. Do lektury zatem!

Korzystacie z edytora tekstu – Microsoft Word lub Open Office? Wszyscy wiemy, w jaki sposób wprowadzić znak „@”, „$”, „&” czy też zwykły „?”. Istnieją jednak znaki, tzw. znaki specjalne lub symbole, które są niedostępne dla nas bezpośrednio z klawiatury – wprowadza się je w nieco bardziej skomplikowany sposób.

Możemy to zrobić korzystając z menu: wstaw → znak specjalny (Open Office 4.1) lub wstawianie → symbol → więcej symboli (MS Word 2013) – uzyskujemy w ten sposób dostęp do Tablicy znaków i symboli. Wystarczy wybrać znak, który nas interesuje i kliknąć OK, a pojawi się on w tekście, w miejscu, w którym aktualnie znajduje się kursor.

Drugim sposobem jest skorzystanie z właściwego skrótu klawiaturowego, innego dla każdego symbolu – znak specjalny pojawi się po wciśnięciu określonej kombinacji klawiszy. Kluczowym klawiszem będzie tu lewy ALT (z prawym nie zadziała) – wciskamy go i nie puszczamy, wpisujemy ciąg cyfr na klawiaturze numerycznej (koniecznie) i dopiero wtedy puszczamy ALT – po zwolnieniu klawisza pojawi się znak specjalny w miejscu, które wskazuje kursor.

Skróty te zadziałają również w innych programach, w których mamy możliwość pisania, np. w Photoshopie i InDesignie (w InDesignie istnieje też panel o nazwie Glify / Glyphs, dostępny z menu Tekst / Type, który działa na podobnej zasadzie, jak wspomniana wcześniej Tablica znaków). Nazwa „glif” to określenie czysto typograficzne – glif to kształt, który przedstawia w określonym kroju pisma konkretny grafem (element pisma) lub symbol (definicja za Wikipedią1).

Poniżej przedstawiamy skróty dla jednych z bardziej przydatnych znaków specjalnych, których wpisanie może okazać się szybsze niż wywoływanie i przeszukiwanie tablicy. Możesz pobrać i wydrukować ten obrazek, żeby mieć go pod ręką.

grafika-artykul-skroty-znaki-specjalne

Źródła: 1. Definicja słowa glif wg Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Glif_%28typografia%29 [dostęp: 13.10.2015]