Czy zakładając konto na Facebooku przeczytałeś regulamin? Wiadomo – niewielu z nas to robi, jednak jego pominięcie może skutkować złamaniem standardów portalu. Wówczas Facebook ma prawo do zablokowania twojego konta. Na szczęście, nie jest to sytuacja bez wyjścia. Dziś podpowiadamy, jak odblokować konto na Facebooku.

Dlaczego zablokowali mi konto?

Jeśli nagle nie możesz zalogować się na swoje konto na Facebooku możesz być niemal pewien, że naruszyłeś jedną z zasad portalu społecznościowego. Przykładami tego typu naruszeń są np. nieprawdziwe dane, podszywanie się pod kogoś, wykorzystywanie prywatnego konta w celach komercyjnych, mowa nienawiści. W takich sytuacjach, Facebook może wysłać ostrzeżenie związane z łamaniem regulaminu lub też od razu zdecydować się na blokadę konta – w zależności od tego, jaka jest skala twojego przewinienia.

Za co jeszcze można dostać bana?

Poza oczywistymi przypadkami, jak oszukiwanie w sprawie danych osobowych, Facebook może nałożyć na ciebie bana z kilku innych powodów.

  • Gdy masz mniej niż 13 lat. Założenie konta wymaga przekroczenia tego pułapu. Nawet, jeśli podczas zakładania konta nieco oszukiwałeś, wystarczy nieprzychylny znajomy, który zawiadomi portal o twoim prawdziwym wieku.
  • Spamowanie – na profilach publicznych, prywatnych, czy nawet swoim.
  • Grzebanie w skryptach Facebooka – nawet, jeśli nie masz złych zamiarów, lepiej tego nie robić.
  • Częste zmiany imienia i nazwiska – nie możesz się zdecydować? Facebook może poprosić cię o okazanie dowodu osobistego.

Ciekawostka: jeszcze do niedawna, można było dostać bana za wprowadzenie personaliów “Mark Zuckerberg”. Dopiero na drodze spraw sądowych ludzie o takim samym imieniu i nazwisku mogli wprowadzić je do swojego profilu.

Jak odblokować konto na Facebooku?

Jeśli twoje konto zostało zablokowane, nie popadaj w panikę. Masz prawo do odwołania się od tej decyzji. Jeśli sądzisz, że decyzja Facebooka nie była sprawiedliwa, kliknij opcję “Zablokowanie konta przez pomyłkę” (znajdziesz ją w tym formularzu).

Musisz wiedzieć, że za naprawdę poważne naruszenia Facebook ma prawo nie przywrócić twojego konta. Jak temu zapobiec? Najprościej… przestrzegać zasad regulaminu.

Znaj swoje prawa (i obowiązki)

Nieznajomość standardów społeczności Facebooka nie zwalnia cię z ich przestrzegania. Jeśli więc decydujesz się na kontrowersyjne, nietypowe działanie na swoim profilu, lepiej sprawdź, czy portal nie uzna go za poważne naruszenie.